Краків твоїми очима

Co można opowiedzieć językiem komiksu?

48 komiksów zgłoszono na konkurs „Kraków w Twojej Wyobraźni” przeprowadzony przez Fundację ZUSTRICZ, Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.
Tematyka prac: wiedza o historii Krakowa oraz wiedza o narodowościach zamieszkujących Kraków. Wątek o historii Krakowa kierowany do dzieci obcokrajowców zamieszkających nasze miasto, ten dotyczący wiedzy o innych narodowościach przebywających w Krakowie do młodych krakowian. Konkurs realizuje idee programu „Otwarty Kraków”, z którego pochodzą środki na jego wykonanie.
Więcej zgłoszeń napłynęło w temacie pierwszym, bo krakowska historia barwna, a momentami wręcz skłaniająca do myślenia obrazami. Zwłaszcza gdy patrzy się na dzieje miasta poprzez jego najbardziej znane zabytki: Wawel, kościół Mariacki, Barbakan. Autorami są dzieci i młodzież. Dwie grupy wiekowe 6 – 11 i  12 – 18 lat. Zamaszysta kreska, kontrastowe barwy, niewymiarowe postacie. Bywa, że te ważniejsze są większe, a mniej
ważne drobne, ale rysowane  pewną ręką i ładnie pokolorowane.
Formą konkursu – komiks. Możliwość opowiadania obrazem tworzonym ołówkiem, kredką czy w postaci grafiki komputerowej. Najlepsze prace zostały wydrukowane w formie publikacji. To zarazem promocja i pamiątka.
Konkurs stworzył możliwość dzieciom i młodzieży mieszkającej w Krakowie do przedstawienia miasta z ich punktu widzenia. Dorosłym okazję, aby popatrzeć na historię Krakowa, na jego wielokulturowość oczami dzieci. Tych dorastających w Krakowie i tych, które do niego przyjechały spoza naszego kraju. Sprawdźmy co je zachwyca, co przyciąga, czym chciały się z nami podzielić.