Sąsiedzki Krąg

Międzynarodowy, polsko-ukraińsko-bułgarski, projekt „SĄSIEDZKI KRĄG” „СУСІДСЬКИЙ КРУГ” „СЪСЕДСКИ КРЫГ”, to największe jak dotąd przedsięwzięcie, w jakim brała udział Fundacja ZUSTRICZ. Wraz z członkami Fundacji Rodzina Plus, Fundacji Kultury Scenemus, Nowa Huta Teraźniejszości i Polskiego Towarzystwa Kulturalnego, dzięki finansowaniu British Council Polska Active Citizens oraz wsparciu Wydziału Rozwoju Miasta Krakowa mieliśmy możliwość, ale też zaszczyt współorganizować szereg eventów mających na celu zbliżenie trzech sąsiadujących ze sobą narodowości.

Poszczególne wydarzenia organizowane w ramach projektu odbywały się od listopada 2016 r. do czerwca 2017 r. W listopadzie poznawaliśmy nadzwyczajne i fascynujące zwyczaje Ukraińców i Bułgarów, prowadziliśmy warsztaty językowe, nie obyło się bez gier i zabaw dla najmłodszych. W grudniu najwięcej uwagi poświęciliśmy muzyce. Kiedy sięgnęliśmy do korzeni, okazało się, że to, co uważaliśmy za „nasze” jest tak naprawdę „wspólne”, a w efekcie udało nam się nawet śpiewać „Cichą noc” w trzech językach! Styczeń spędziliśmy w kuchni i przy stole, przygotowując świąteczne, tradycyjne potrawy i konsumując je potem z niemniejszym zapałem.

Luty dla odmiany przyniósł nam coś dla duszy. Mieliśmy możliwość delektować się polską, bułgarską i ukraińską literaturą piękną. Bliskie spotkanie z twórcami i ich dziełem skłoniło nas do rozważań nad pięknem i duchowością. W marcu odbyły się warsztaty wykonania tradycyjnych ukraińskim lalek-motanek. Warsztaty te odsłoniły znaną być może prawdę, że nie tylko dzieci uwielbiają się bawić. W kwietniu, przy sprzyjających wiatrach wyruszyliśmy w podróż ukraińskimi śladami. Uczestnicy mieli możliwość poznać tajemnice Krakowa, skrywane i mrożące krew w żyłach historie, oraz niemało zabawnych, często przewrotnych faktów. W maju świętowaliśmy dzień wyszywanki i stroju ludowego. Wzięliśmy udział we wspólnym polsko-ukraińsko-bułgarskim marszu, wspólnie także śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Czerwiec upłynął nam pod znakiem przygotowań do Wielkiego Finałowego Pikniku, który odbył się 1 lipca i był jednocześnie podsumowaniem naszego przedsięwzięcia.

W ciągu tych kilku miesięcy gościli nas: Klub Jędruś- Ośrodek Kultury Nowa Huta, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana, Restauracja kuchni ukraińskiej Chicheri, Park im. S. Żeromskiego, os. Na Skarpie. W realizacji pomagały nam dziesiątki wolontariuszy. Ani razu nie zawiedli nas najznakomitsi uczestnicy.

Z założenia projekt był wielokulturowy i międzypokoleniowy, adresowany do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, studentów, seniorów, całych rodzin i oczywiście grup sąsiedzkich. Celem projektu była przede wszystkim aktywizacja społeczności lokalnych: polskiej, bułgarskiej i ukraińskiej, mieszkających na terenie miasta Krakowa. Chcieliśmy stworzyć możliwość poznania się i otwarcia na drugiego człowieka i jego potrzeby, pokazać jak ważne jest działanie na rzecz swojego najbliższego otoczenia i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Mamy nadzieję, że wielu zachęciliśmy do nawiązania współpracy, zapewne także do budowania bliższych, prywatnych relacji.