W tym roku Fundacja Zustricz realizuje projekt Erasmus+ zatytułowany „Zustricz uczy się. Migranci z Krakowa wiedzą lepiej”. W ramach tego projektu pracownicy Fundacji odwiedzają organizacje partnerskie w Islandii i na Litwie.
W maju 4 pracowników Fundacji odwiedziło Stowarzyszenie ProjektPolska.is (Reykjavik, Islandia) i ich partnerów.
Harmonogram wizyty był niezwykle napięty, za co serdecznie dziękujemy Izabeli Sobczak ze Stowarzyszenia ProjektPolska.is. Już pierwszego dnia nasi koledzy odwiedzili Ministerstwo Edukacji i Spraw Dziecka i mieli okazję porozmawiać ze Starszym Doradcą Panią Donatą Bukowską, ekspertem ds. edukacji migrantów w islandzkim rządzie. Podczas spotkania rozmawialiśmy o systemie edukacji w Islandii, możliwościach dla dzieci migrantów i uchodźców, zachowaniu języka ojczystego przez dzieci migrantów, rozwiązaniach systemowych w zakresie edukacji dzieci uchodźców, a także podzieliliśmy się własnym doświadczeniem na temat tego, jak to działa w Polsce.
Później odwiedziliśmy szkołę językową Múltíkúlti – Málamiðstöð, gdzie nasi koledzy wzięli udział w lekcji języka islandzkiego dla ukraińskich uchodźców. Nauczyciele szkoły opowiedzieli nam o stosowanym przez nich systemie nauczania języka islandzkiego, materiałach edukacyjnych opracowanych dla uczniów szkoły oraz połączeniu nauki online i offline. Po lekcji nasi koledzy rozmawiali z Ukraińcami, którzy przeprowadzili się do Reykjaviku po wybuchu wojny na pełną skalę. Rozmawiali również z przedstawicielami szkoły językowej MÍMIR i uczniami szkoły językowej The Tin Can Factory.
Ponadto koledzy odwiedzili Uniwersytet w Reykjaviku, aby porozmawiać z antropolożką dr Anną Wojtyńską o procesach migracji do Islandii, praktykach transnarodowych i pozycji migrantów na islandzkim rynku pracy. Oczywiście, nie obyło się bez wymiany doświadczeń z głównymi partnerami Stowarzyszenia ProjektPolska.is, panią Izabelą Sobczak i panem Tomaszem Chrapkiem. Dużo rozmawialiśmy o dotychczasowych doświadczeniach w realizacji projektu, działaniach na rzecz zmiany stereotypów, przeciwdziałaniu dyskryminacji, planach na przyszłość i możliwości dalszego partnerstwa. Doświadczenie ProjektPolska.is jest dla nas bardzo cenne, gdyż organizacja ta reprezentuje interesy Polaków, którzy stanowią większość na Islandii, podobnie jak my reprezentujemy interesy Ukraińców w Polsce. Podczas naszego pobytu w Reykjaviku Czerwony Krzyż zorganizował Dzień Otwarty, aby zapewnić wsparcie społeczne osobom ubiegającym się o azyl i uchodźcom w Islandii, podczas którego nasi koledzy rozmawiali z pracownikami Czerwonego Krzyża, wolontariuszami i Ukraińcami, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu.
Podsumowując, Fundacja Zustricz jest bardzo wdzięczna za wszystkie spotkania, komunikację i wymianę doświadczeń. Było to dla nas bardzo interesujące i pouczające, aby dowiedzieć się, jak wygląda wsparcie dla migrantów i uchodźców w innych krajach, które nie są powiązane w kontekście społeczno-kulturowym.
Serdecznie dziękujemy również Stowarzyszeniu ProjektPolska.is za ciepłe przyjęcie i pomoc w organizacji wszystkich spotkań.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
#erasmus+ #edukacjadorosłych